Jak przedłużyć żywotność ogrzewacza wody?

Oczekiwana żywotność ogrzewaczy wody zależy w rzeczywistości od kilku różnych czynników, w tym od lokalizacji i projektu urządzenia, od tego, jak zostało ono zainstalowane, od jakości wody oraz od harmonogramu konserwacji. Ponadto, musimy pamiętać, że ogrzewacz działa w dosyć trudnych warunkach, w otoczeniu oparów gorącej wody i nieustannej wilgoci. Konieczne jest, zatem przestrzeganie środków ostrożności podczas konserwacji urządzenia.

Sprawdź pręt anodowy
Przede wszystkim sprawdźmy, w jakim stanie jest pręt anodowy, który jest najważniejszym elementem określającym czas działania ogrzewacza, ponieważ pomaga zabezpieczyć urządzenie przed rdzą. Anodę można znaleźć przykręconą do górnej części podgrzewacza wody. Jest to stalowy drut rdzeniowy zazwyczaj otoczony magnezem, ale może być też otoczony aluminium lub cynkiem. Przeglądając ofertę hurtowni internetowej mateomarket.pl możemy przekonać się, że większość dostępnych tam anod to anody magnezowe.
Chociaż niemożliwe jest dokładne określenie, jak długą eksploatację jest w stanie wytrzymać pręt anodowy, wydaje się, że pięć do dziesięciu lat to dobry szacunek. Aby wydłużyć żywotność podgrzewacza, należy wymienić pręt anodowy, zanim zbiornik zacznie rdzewieć lub pojawią się wycieki. Wymiana anody to bardzo rozsądna inwestycja, która pomaga wydłużyć żywotność podgrzewacza wody.

Oczyść osady
Po pewnym czasie działania podgrzewacza wody pojawiają się w nim osady. Jest to duży problem zwłaszcza, gdy mamy twardą wodę. Jeśli osad zbierze się w dużej ilości na dnie zbiornika, spowoduje wiele szkód! Grube warstwy osadów sprawiają, że urządzenie ciężko pracuje, aby podgrzać wodę w zbiorniku, ale mogą również korodować ściany zbiornika, powodując nieszczelności.
Rozwiązaniem jest regularne spłukiwanie osadów. Aby to zrobić, musimy wyłączyć gaz lub elektryczność. Następnie podłączamy wąż ogrodowy do zaworu spustowego, który znajduje się na dnie zbiornika. Po podłączeniu, osad wydostanie się przez wąż, więc umieśćmy końcówkę węża jest w rynnie spustowej, w wannie lub na zewnątrz. Aby upewnić się, że osady nie zatkają kanalizacji, użyjmy cedzaka, aby wyłapać osad.

Po opróżnieniu zbiornika, wyłączmy dopływ zimnej wody do zbiornika i puśćmy ciepłą wodę którymś z kranów. Dzięki temu zbiornik opróżni się. Powtórzmy ten krok kilka razy, aż zbiornik podgrzewacza wody będzie czysty.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podgrzewacz_ciepłej_wody_użytkowej
https://mateomarket.pl/ogrzewacze-wody,c585.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *